Muzyka/Wydarzenia

Jazz w Warszawie

Już niedługo, bo w dniach 15-20 lipca, odbędzie się w Warszawie wielkie jazzowe święto- Warsaw Summer Jazz Days. Impreza organizowana jest od 1992 roku jako konkurencja dla świetnie znanej Jazz Jamboree, wydarzenia odbywającego się od 1958 roku.  Na Warsaw Summer Jazz Days wystąpili tak znamienici twórcy jak Chick Corea, Bobby McFerrin, Pat Metheny, Marcus Miller czy Herbie Hancock. A jakie gwiazdy muzyki jazzowej można będzie zobaczyć w tym roku?

W  mojej subiektywnej ocenie na największą uwagę zasługują Sun Ra Arkestra oraz Wayne Shorter, chociaż na pewno na nie mniejszą uwagę przykuwa chociażby John Zorn.

English: Sun Ra at New England Conservatory, F...

Sun Ra, 27.02.1992. Zdjęcie: Pandelis Karayorgis. (Photo credit: Wikipedia)

Sun Ra był muzykiem niezwykłym. Mimo, że nie odniósł większego komercyjnego sukcesu, to wydaje mi się, że gdy fan dobrego jazzu zapozna się z kilkoma jego utworami, z pewnością będzie mieć ochotę na więcej. Styl tego niezwykłego pianisty można uznać za eklektyczny. Łączy ze sobą ragtime, be-bop, swing i free jazz (i nie tylko!). Nie sposób mówić o muzyce Ra nie znając chociażby pobieżnie jego życiowej filozofii. Herman Poole Blount (bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko) twierdził, że… przybył z Saturna. Jego kompozycje faktycznie są kosmiczne, podobnie jak tytuły samych utworów („Dance of the cosmo aliens”, „Plutonian nights” czy „Space is the place”). Obecnie orkiestrze Sun Ra, który zmarł w 1993 roku, przewodzi saksofonista altowy Marshall Allen. Myślę, że warto wybrać się na ten koncert aby choć na chwilę przenieść się w magiczny świat, który Sun Ra chciał urzeczywistnić za pomocą swojej twórczości. 

American jazz saxophonist Wayne Shorter in 2006.

American jazz saxophonist Wayne Shorter in 2006. (Photo credit: Wikipedia)

Mogłoby się wydawać, że Wayne Shorter to, w porównaniu z Ra, dość „klasyczny” jazzman, jednak należy się powstrzymać z wydawaniem tak jednoznacznych opinii. Saksofonista znany jest między innymi ze swojej współpracy z Art’em Blakey’em i Miles’em Davis’em (grał w tzw. „Drugim Wielkim Kwintecie” [przyłączył się do zespołu po odejściu Coltrane’a]) oraz z założenia zespołu Weather Report. Z jednej strony Shorter reprezentuje takie style jak jazz modalny, będący połączeniem klasycznego jazzu i pewnych eksperymentów z linią melodyczną, rytmem i harmonią (co pozwalało muzykom na właściwie niczym nieograniczone improwizacje), a z drugiej jazz fusion będący- jak sama nazwa wskazuje- fuzją różnych stylów: m.in. funku i R&B przy wykorzystaniu efektów elektronicznych (wystarczy przypomnieć chociażby album Bitches Brew). Na Warsaw Summer Jazz Days najprawdopodobniej pojawi się ze swoim kwartetem (skład: rzecz jasna W. Shorter (saksofon), Danilo Perez (fortepian), John Patitucci (kontrabas) i Brian Blade (perkusja). Zapowiada się niezwykle ciekawe wydarzenie! Ktoś z Was się wybiera?

Oficjalna strona festiwalu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s