Malarstwo

Akt męski w sztuce

Temat, jakim jest akt męski w sztuce chyba do dziś wzbudza pewne kontrowersje. Przez wieki to kobiece ciało było eksponowane i podziwiane przez artystów i publiczność, natomiast przedstawienia mężczyzn nie znajdowały u widzów szerokiej aprobaty. Przez lata podkreślano aktywną rolę mężczyzn, przedstawiając ich przede wszystkim jako wojowników czy męczenników, podczas gdy kobiety bez większych oporów były pokazywane w pozach leżących. Dziś przedstawię najbardziej znane rzeźby i obrazy poruszające tę tematykę i zastanowię się, czy akt męski rzeczywiście jest/był tak mało popularny, jak się zdaje.

Nagie kobiety często były ukazywane na obrazach w towarzystwie elegancko ubranych mężczyzn. Édouard Manet- Śniadanie na trawie

Nagie kobiety często były ukazywane na obrazach w towarzystwie elegancko ubranych mężczyzn. Édouard Manet- Śniadanie na trawie.

W Starożytności, a później w Renesansie, a nawet w Baroku męską sylwetkę postrzegano nieco inaczej niż w późniejszych epokach. O ile w Starożytności mężczyźni ukazywani byli właśnie jako wojownicy czy sportowcy, to w Renesansie podziwiano bez skrupułów ich sylwetkę i piękno- w imię spopularyzowanej w tej epoce maksymy „Homo sum; humani nihil a me alienum puto.”. 

611px-Discobolus_red_figure_Louvre_G292_full

Dyskobol. 490 p.n.e

372px-Belvedere_Apollo_Pio-Clementino_Inv1015-rzymska kopia ii wiek z iv w pne

Apollo Belwederski (II w.n.e)- rzymska kopia rzeźby Leocharesa z IV w. p.n.e.

rzymska kopia dyskobola myrona 2ad

Rzymska kopia (II wiek n.e.) Dyskobola Myrona (450 p.n.e.)

David, Michał Anioł (1501-1504)

David, Michał Anioł (1501-1504)

W Baroku nieco trudniej znaleźć przykłady aktu męskiego (przynajmniej w całej okazałości).

"Merkury" (1611), Henrick Goltzius

„Merkury” (1611), Henrick Goltzius

"Saint John in the Wilderness" (1605), Caravaggio

„Saint John in the Wilderness” (1605), Caravaggio

Jacques-Louis David, francuski malarz klasycystyczny znany z takich obrazów jak „Przysięga Horacjuszy” i „Śmierć Marata”  miał w swoim dorobku także kilka obrazów o omawianej tematyce.

"Hector", J.-L. David

„Hector”, J.-L. David

"Patroclus", J.-L. David

„Patroclus”, J.-L. David

Wśród Impresjonistów akt męski nie cieszył się większą popularnością. Temat był właściwie zupełnie pomijany, ale mimo wszystko można się go doszukiwać np. w pracach  Cézanne’a. Malarzem, który wprawdzie nie należał do grupy Impresjonistów, ale wiele czerpał z ich dorobku, był John Singer Sargent, który nieco częściej sięgał do tej tematyki, malując męskich modeli.

"Baigneurs", Cézanne. Od 1870 roku Cézanne malował kąpiących się mężczyzn i kobiety. Miał wielką ambicję połączyć w swoich pracach sylwetkę ludzką z pejzażem.

„Baigneurs”, Cézanne. Od 1870 roku Cézanne malował kąpiących się mężczyzn i kobiety. Miał wielką ambicję połączyć w swoich pracach sylwetkę ludzką z pejzażem.

"Male Model Resting"- J.S.  Sargent

„Male Model Resting”- J.S. Sargent

Z nieco bardziej współczesnych malarzy, którzy malowali akty męskie (a przynajmniej tak twierdzili), należy wymienić Marcela Duchamp’a. Poniżej jego praca z 1912 roku, zatytułowana „Akt schodzący po schodach”.

"Nude descending a staircase" (1912), Marcel Duchamp

„Nude descending a staircase” (1912), Marcel Duchamp

W tym okresie tworzył także nie kto inny, jak niejednokrotnie przywoływany na tej stronie Egon Schiele. Jest on autorem wielu ekspresyjnych aktów- także męskich. Był oskarżany o szerzenie pornografii.

"Self nude" (1916), E. Schiele

„Self nude” (1916), E. Schiele

Kolejnym autorem, o którym warto wspomnieć jest Lucien Freud- wnuk Zygmunta Freuda. Jest autorem bardzo charakterystycznych, głównie kobiecych, aktów. Na swoich obrazach przedstawia przede wszystkim ludzi, których trudno podać za przykład ideału piękna. Są oni otyli i po prostu- niezbyt ładni.

"Self nude", L. Freud

„Self nude”, L. Freud

Nagi mężczyzna (1992), L. Freud

Nagi mężczyzna (1992), L. Freud

Kobiety, które są prawdopodobnie najbardziej znanymi autorkami męskich aktów to Alice Neel (1900-1984) i Sylvia Sleigh (1916-2010). Ta pierwsza znana jest z malowania portretów rodziny i znajomych, z czego pokaźną liczbę stanowią także akty męskie (1933 „Joe Gould”). Sylvia Sleigh w roku 1970 zaczęła malować serię obrazów, które miały odwrócić pewne stereotypy- malowała nagich mężczyzn w pozach zazwyczaj kojarzących się z kobietami. Do jej najbardziej znanych prac należy „The Turkish Bath” (1973), która miała być nawiązaniem do pracy Ingres’a z 1862.

Akt męski, Alice Neel

Akt męski, Alice Neel

"The Turkish Bath", S. Sleigh

„The Turkish Bath”, S. Sleigh

"Le Bain Turc", Ingres

„Le Bain Turc”, Ingres

Podsumowując, należy stwierdzić, że akt męski w sztuce wcale nie był tak „nieobecny”, jakby się mogło zdawać. W kolejnych epokach pojawiał się dość regularnie, choć oczywiście nie był tak popularny jak akt kobiecy. Obrazy o tej tematyce wyszły spod pędzli (i dłut) najznamienitszych artystów, takich jak Caravaggio, Jacques-Louis David, a nawet Cézanne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s