„A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią”
–Księga Rodzaju
Zjawisko optyczne i meteorologiczne jakim jest tęcza od wieków przedstawiane jest na płótnach malarskich. Będąc biblijnym symbolem przymierza między Bogiem a człowiekiem, bardzo często można odnaleźć je na obrazach przedstawiających sceny z udziałem świętych. Tęcza od wieków fascynowała twórców, nie tylko sztuk plastycznych. Warto zauważyć, że to nietuzinkowe zjawisko często pojawia się także w mitologii i legendach. Tęcza często bywała postrzegana jako swoista droga do nieba, stanowiąca kolorową ścieżkę prowadzącą od naszej rzeczywistości do innego, lepszego świata, a także symbol nadziei. Wielobarwne zjawisko znalazło swoje miejsce także w scenach rodzajowych, podkreślając idylliczność wiejskiego życia.
Jednym z najstarszych przedstawień tęczy jest to pochodzące z Australii. Przedstawia ono Tęczowego Węża (Rainbow Serpent / Snake). Według wierzeń Aborygenów Tęczowy Wąż był Stwórcą-ożywicielem, którego pojawianie się było nieodłącznie związane z wodą (deszczem). Dzięki niemu miał kończyć się okres suszy. Dziś nazwa „Rainbow Serpent” jest przede wszystkim kojarzona w Australii z corocznym festiwalem muzycznym.
Rainbow Serpent [fot. Mark O’Neil/ http://www.DigitalTribes.com/ CC 2.5]
Johann Jakob Scheuchzer, szwajcarski przyrodnik, kartograf, lekarz, historyk i matematyk żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku, pod koniec swojego życia wydał książkę Physica sacra (Święta Przyroda). To czterotomowe dzieło omawiało wydarzenia opisane w Biblii opatrując je dokładnymi komentarzami korzystając z wiedzy naukowej. Księgi były bogato ilustrowane.
Historia obrazu John’a Constable Salisbury Cathedral from the Meadows jest dość interesująca. Gdy obraz został zaprezentowany publiczności po raz pierwszy, nie było na nim tęczy. Constable dodał ją rok później, w celu upamiętnienia zmarłego przyjaciela- archidiakona, John’a Fisher’a. Na obrazie jeden z końców tęczy dotyka domu przyjaciela malarza. Constable interesował się meteorologią i od swoich znajomych matematyków dowiedział się w jaki sposób określać położenie tęczy w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Tęcza przedstawiona na obrazie pojawiłaby się dokładnie w tym miejscu w dniu śmierci Fisher’a. Apoteoza Waszyngtona– fresk autorstwa włoskiego malarza Constantino Brumedi’ego, zdobiący kopułę rotundy budynku Kapitolu w Waszyngtonie (1865 r.), zajmujący powierzchnię około 430 metrów kwadratowych. Na fresku Jerzy Waszyngton przedstawiony został w sposób jako posiadający cechy boskie i wstępujący do nieba. Otaczają go postaci znane z mitologii greckiej i rzymskiej. Najbliżej niego zasiadają boginie Wolności i Zwycięstwa. U jego stóp widać tęczę, będącą jednocześnie symbolem nadziei, jak i boskiej obietnicy. Tęcza widoczna jest także na obrazie Jana Matejki- Jan Sobieski pod Wiedniem. Obraz ten został zaprezentowany publiczności w Wiedniu, w dwusetną rocznicę słynnej bitwy, a następnie przekazany przez polską delegację papieżowi Leonowi XIII. Dzieło przedstawia scenę przekazania przez króla listu z wiadomością o pokonaniu tureckich wojsk papieskiemu wysłannikowi. Nad polskim proporcem widoczna jest biała gołębica (symbolizująca Ducha Świętego), zaś krajobraz po bitwie otacza tęcza będąca symbolem bożego błogosławieństwa.
Jan Matejko, Jan Sobieski pod Wiedniem, 1882-1883 [CC]

Daniel Maclise, Ofiara Noego, 1847-53 r. [źródło: http://www.artuk.org/artworks/noahs-sacrifice-37513]
Omawiane zjawisko można znaleźć bez trudu także w sztuce współczesnej- zarówno na obrazach, jak i instalacjach pokazywanych w galeriach i w przestrzeni miejskiej. Motyw tęczy pojawia się m.in w pracach Wassily Kandinskiy’ego oraz Paul’a Knee, znanych z eksperymentów kolorystycznych w swojej twórczości.

Wassily Kandinsky, Cossacks, 1910 r. [cc]

Paul Klee, With the Rainbow, 1917 r. [cc]

Beauty, 1993 r. [fot. Poul Pedersen / źródło: https://olafureliasson.net/archive/artwork/WEK101824/beauty]

Beauty, 1993 r. [fot: Anders Sune Berg, źródło: https://olafureliasson.net/archive/artwork/WEK101824/beauty ]

Your Rainbow Panorama [fot. Lars Aarø, https://olafureliasson.net/archive/artwork/WEK100551/your-rainbow-panorama]

Your Rainbow Panorama [fot. Quintin Lake/View Pictures https://www.interiordesign.net/projects/9679-a-slice-of-heaven-a-rainbow-installation-on-the-rooftop-of-a-danish-art-museum/]

Olafur Eliasson, Whenever the Rainbow Appears, 230×1336 cm, 2010 r. [fot. Djampa/ źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jerusalem_Israel_Museum_Rainbow.jpg ]

Rafał Olbiński, Tęcza [źródło: http://gandalfsgallery.blogspot.com/2020/04/rafa-olbinski-rainbow.html]

Rafał Olbiński, Tęcza [źródło: https://sztuka.agraart.pl/licytacja/363/24132 ]

Edward Dwurnik, Plac Zbawiciela, 2018 r. [źródło: https://www.personalart.pl/edward-dwurnik/plac-zbawiciela ]

Marek Sobczyk, Prosta Tęcza, 1991/2019 [fot. Anna Zgrodzka, źródło: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/prosta-tecza?galeria=1 ]