Malarstwo

Malarze węgierscy XIX wieku (cz. 1)

Pałac w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie

Prawdopodobnie najbardziej znanym węgierskim malarzem jest Victor Vasarely. Postanowiłam jednak sprawdzić, co prezentowali inni twórcy wywodzący się właśnie z Węgier. W tym celu udałam się do znajdującego się w Zamku Królewskim w Budapeszcie Muzeum Narodowego, w którym możemy podziwiać prace najbardziej znanych węgierskich twórców (od średniowiecza, aż do czasów współczesnych). Dziś postanowiłam krótko zaprezentować kilku malarzy węgierskich żyjących na przełomie XIX i XX wieku, których prace zrobiły na mnie największe wrażenie. 

Mihaly Munacksy (1844- 1900) to węgierski malarz, który zyskał szerokie uznanie także poza granicami swojego kraju. W rzeczywistości nazywał się Michael von Lieb i pochodził z bawarskiej rodziny. Swój przydomek Munacksy zawdzięcza nazwie miejscowości, w której się urodził. Studiował w Budapeszcie, Wiedniu, Monachium i Dusseldorfie. Jego wczesne prace były poświęcone tematyce patriotycznej, natomiast po przeprowadzce do Paryża w latach 70’, zaczął tworzyć obrazy dla konserwatywnej, burżuazyjnej publiczności. Był także twórcą fresków.

Munkácsy_Ásító_inas

Yawning Apprentice (1868-69)

IMG_3648

Paris interior

IMG_3641

Pawnshop

IMG_3650

The Greyhound (fragment)

IMG_3645

Opis zmiany stylu malarza po 1876 roku

Sandor Bihari (1856-1906) jest jednym z najbardziej znanych artystów XIX-wiecznych Węgier oraz głównym reprezentantem szkoły realizmu w tym państwie. Malarstwo studiował w Wiedniu oraz w Paryżu. Po studiach, w 1885 roku, powrócił na Węgry, gdzie rok później namalował swój najbardziej ceniony obraz- „Przed Sędzią”. Obraz ten zdobył nagrodę Węgierskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych, a następnie został zakupiony przez cesarza Franciszka Józefa. Malarstwo Bihari’ego to przede wszystkim sceny rodzajowe, ukazujące wiejskie życie na Węgrzech.

Przed Sędzią

Przed Sędzią

Simon Hollosy (1857- 1918) to jeden z najsłynniejszych przedstawicieli węgierskiego realizmu i naturalizmu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, a po ukończeniu nauki założył własną szkołę artystyczną. Malował pejzaże i sceny rodzajowe.

Revellers in the tavern 1888

Revellers in the tavern 1888

normal_Hollosy-Simon-Tengerihantas

Corn Huskers 1885

Selfportrait

Selfportrait (Photo credit: Wikipedia)

Laos Karcsay (1860- 1932) podobnie jak Hollosy, kształcił się w Monachium. Debiutował w Budapeszcie obrazem „Ogrodniczka” (1884 r.), natomiast największe uznanie przyniósł mu obraz „Zbieracze jabłek” (1885 r.), za który otrzymał nagrodę im. Ratha. Malował przede wszystkim sceny rodzajowe.

Karcsay_Lajos-Gathering_Apples IMG_3632 IMG_3633

Karoly Ferenczy (1862-1917) był węgierskim impresjonistą urodzonym w Wiedniu. Skończył szkołę malarską w Baia Mare, później studiował prawo i ekonomię. Mieszkał we Włoszech, Francji i na Węgrzech. W latach 1893-96 mieszkał w Monachium gdzie dołączył do koła artystycznego Simona Hollosy’ego. W 1906 zamieszkał w Budapeszcie, gdzie został profesorem Akademii Sztuk Pięknych.

ogrodnicy karoly

Ogrodnicy

1 komentarz do “Malarze węgierscy XIX wieku (cz. 1)

  1. Magnificent items from you, man. I have remember your stuff prior to and
    you’re just too magnificent. I really like what you
    have received here, really like what you’re saying and the
    way in which during which you assert it. You make it entertaining
    and you still take care of to stay it wise.
    I can’t wait to learn far more from you. This is really a tremendous web
    site.

Dodaj komentarz