Malarstwo/Recenzja

Młodzi, zdolni, obiecujący.

Wprawdzie jestem w stanie w nieskończoność rozpływać się z zachwytu nad pracami dawnych mistrzów, jednak dziś postanowiłam przedstawić sylwetki kilku współczesnych, mało znanych, malarzy, których prace moim zdaniem mają duży potencjał kolekcjonerski. Wprawdzie poniższe dzieła do tanich nie należą, ale wydaje mi się, że w przyszłości ich wartość może znacznie wzrosnąć.

Grupa Dormice to dwaj artyści: Heinrich Nicolaus  i Sawan Yawnghwe.  W ich pełnych ekspresji pracach widać dobry warsztat artystów, którzy jednak uciekają od klasycznego malarstwa. Ich dzieła jednak na tym nie tracą, a wręcz zyskują dodatkowy wymiar. Praca „Balzac confidential” (poniżej)  jest tego doskonałym przykładem. Widać kunszt malarski artystów, a jednocześnie eksperymenty, które sprawiają, że staje się intrygująca.

dormice1

dormice2

dormice3

Sergei Aparin to rosyjski malarz urodzony w 1961, od 1991 mieszkający w Belgradzie. Jego surrealistyczne malarstwo przywodzi na myśl prace Salvadora Dali, chociaż można śmiało powiedzieć, że udało mu się wypracować własny styl. Jego prace są enigmatyczne, metaforyczne, skrywające wiele symboli i przenoszą widza do innego, fantastycznego świata. Stara się przenieść świat snu na płótna, co mu się świetnie udaje. 

sergei-aparin-9

L'aprés - midi á Iérisso

L’aprés – midi á Iérisso

sergei aparin3 in october

sergei aparin2Where is Katerina Weis sergei aparin1Pilgrim Street

3-bridges-2

aparinPerast_1

Bryten Goss urodził się w 1976 roku w Californii. Niestety zmarł w wieku zaledwie 30 lat, ale mimo to zostawił po sobie dość pokaźną kolekcję prac malarskich, rysunków i szkiców. W jego pracach można doszukiwać się nawiązań do impresjonistów. Część jego obrazów dość wyraźnie nawiązuje do prac Cezanne’a. Jako artystów, którzy mieli na niego silny wpływ, wymieniał m.in. Luciena Freude’a, Carravaggio oraz Egona Schiele.

bryten goss3

bryten goss2

bryten goss1

bryten goss subway

GOSS-Image03_MDisplay_1883

Women riding pigs: pierwsza praca na zamówienie, w dodatku o wielkich wymiarach: 762x182 cm

Women riding pigs: pierwsza praca na zamówienie, w dodatku o wielkich wymiarach: 762×182 cm

Fran Recacha urodził się w  Barcelonie w 1976 gdzie zdobył wykształcenie artystyczne. Jego prace są nacechowane symboliką i nawiązaniami do dzieł innych artystów (da Vinci, Warhol). Inspiruje się pracami futurystów i surrealistów.  Większość jego obrazów ukazuje ruch  i opisuje stan współczesnego społeczeństwa, często pędzącego do nieokreślonego celu- prawdopodobnie w pogoni za sławą i pieniędzmi. Tacy ludzie w pracach Recachy przyrównywani są do klaunów, marionetek czy małp. Artysta przyznaje, że duży wpływ miała na niego twórczość Néstora Martína-Fernándeza de la Torre, hiszpańskiego symbolisty.

fran recacha

fran recacha.2

utopia recacha

Harriet White to równie młoda, bo urodzona w 1979 roku, brytyjska hiperrealistka. Na swoich obrazach pokazuje świat glamour i groteski, kontrastując go z intymnością i prywatnością. Niektóre z jej prac ukazują kobiety w strojach wprost ze sceny, natomiast inne pokazują detale takie jak oko, czy niewielki fragment twarzy, co sprawia wrażenie bliskości, intymności. 

Universe 1(2) Revolution(2) Freeze

Prace którego, z zaprezentowanych wyżej artystów najbardziej do Was „przemawiają” i dlaczego :)?

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s