Inspiracje

Sztuka biznesu

kickstarter1

Znam wiele, bardzo kreatywnych osób. Często jednak nie znajdują one sposobu na odniesienie sukcesu, zarobienie pieniędzy. Dziś artystom jest szczególnie trudno się przebić, zdani są przede wszystkim tylko na siebie. Są jednak sposoby, dzięki którym muzyk, malarz, grafik czy nawet „złota rączka” może uzbierać fundusze na realizację wymarzonego projektu, bądź zarobić całkiem sporo, bez wychodzenia z domu. Jak to możliwe?

Jednym ze sposobów jest rejestracja swojego projektu na kickstarter.com. Jest to strona, na której możemy wypromować naszą ideę i dzięki wsparciu fanów uzbierać kwotę pieniężną, potrzebną na realizację celu. Można tam  znaleźć tysiące projektów, czekających na dofinansowanie przez fanów, popierających działalność artysty (oraz wiele już ufundowanych). Na początku trzeba mieć pomysł i biznesplan. Niektórym twórcom udaje się zebrać kwoty wielkości nawet 70 tys dolarów czy więcej, jednak bądźmy realistami, przynajmniej jako początkujący. Powiedzmy, że chcemy nakręcić film, ale potrzebujemy pieniędzy na sprzęt, aktorów, promocję itd. Na stronie zamieszczamy np. zwiastun filmu, krótki zarys fabuły, nasze cele i określamy, jaką kwotę chcemy uzbierać. Powiedzmy, że będzie to 5000$. W zamian za datki fanów (a właściwie „supporterów” projektu) możemy oferować im różnego rodzaju gadżety, najlepiej żeby były oryginalne (może to być np. kopia ukończonego filmu na DVD z autografami twórców, podziękowania w napisach końcowych, ale także np. koszulki z kadrem z filmu czy cokolwiek innego).

kickstarter2

Zazwyczaj dotacja od jednego fana wynosi około 25$, ale oczywiście mogą oni przeznaczyć więcej pieniędzy, aby wesprzeć nasz cel. Twórcy strony dają deadline, do którego trzeba uzbierać  100% kwoty, o którą walczymy. Tak więc jeśli uzbieramy wymarzone 5 tys $ w odpowiednim terminie, dostaniemy te pieniądze- nie ma tu żadnych haczyków. Uważam, że to wspaniała inicjatywa. Projekty, które można znaleźć na stronie są przeróżne- od filmów krótkometrażowych poprzez albumy muzyczne, aż do prób rozkręcenia własnej działalności gospodarczej. Polskim odpowiednikiem kickstarter.com jest polakpotrafi.pl. Myślę, że warto się zainteresować tym tematem. Podobno każdy człowiek kilka razy w życiu wpada na pomysł, dzięki realizacji którego, mógłby zostać milionerem. Nie ma na co czekać!

istock

Innym pomysłem na zarobienie pieniędzy z własnej twórczości jest sprzedaż zdjęć, grafik czy filmów do internetowego stock’u. W dużym skrócie: stock jest to strona internetowa, z której np. twórcy reklam czy stron internetowych pobierają gotowe grafiki, zdjęcia czy krótkie filmy, aby użyć ich według swojego uznania i potrzeb. Najbardziej prestiżową firmą (a wydaje mi się, że w życiu należy mierzyć wysoko), zajmującą się sprzedażą tego typu prac jest istockphoto.com. Kryteria zaakceptowania są nieziemsko wysokie, ale nie należy się poddawać. Gdy w końcu przyjdzie upragnione powiadomienie o zaakceptowaniu prac, można jedynie siedzieć i spokojnie czekać na zyski (i dodawać kolejne prace, rzecz jasna). Przy rejestracji do serwisu należy przesłać kopię swojego dowodu osobistego, a następnie zdać odpowiednie testy. Później zostaje już tylko dodawanie swych prac i czekanie na odpowiedź od twórców strony (z własnego doświadczenia wiem, że zazwyczaj odmowna…). Największe zapotrzebowanie jest na prace graficzne oraz zdjęcia postaci. Jeśli chodzi o te drugie- nie ma lekko. Trzeba z osobą fotografowaną podpisać umowę wizerunkową oraz przesłać kopię jej dowodu osobistego. Może to być problematyczne, bo nie każdy zgodzi się, żeby jego twarz była następnie użyta w kampanii reklamowej jakiegoś mało przyjemnego produktu (a istnieje taka możliwość, ponieważ artysta nie kontroluje tego, do czego zostanie użyte zdjęcie). Osobiście polecam zajęcie się grafiką, ponieważ wciąż jest na nią duży popyt. „Wystarczy” opanować program Adobe Illustrator (nie jest to takie proste, ale przecież dla chcącego nic trudnego) i stosować się do wymogów ze strony.

Mam nadzieję, że ten post stanie się pewnego rodzaju inspiracją do działania, bo jak się okazuje sukces jest na wyciągnięcie ręki- wystarczy pasja, talent, umiejętności, a reszta przyjdzie w swoim czasie, jeżeli uparcie będziemy dążyć do danego  celu.

2 komentarze do “Sztuka biznesu

  1. Woah! I’m really enjoying the template/theme
    oof this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that
    „perfect balance” between user friendliness and visual appeal.
    I ust say you’ve done a very giod job with this.

    Also, the blog loads very fast for me on Opera. Suplerb Blog!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s