Uncategorized/Wydarzenia

Zdjęcie ziemniaka za 1,56 mln $

Potato #345

Kilka dni temu potwierdzona została informacja, że pewien europejski biznesmen (pragnący zachować anonimowość) dokonał nietypowego zakupu. Za zdjęcie ziemniaka, zrobione przez fotografa gwiazd, Kevina Aboscha, zapłacił okrągły milion euro.

Biznesmen odwiedził Aboscha w jego domu w Paryżu i po kilku kieliszkach wina zdecydował się na ten ekscentryczny zakup.

„Dzieło” zatytułowane Potato #345 („Ziemniak nr 345”) zostało zrobione przez Kevina Aboscha w 2010 roku. Zostało ono wydrukowane w nakładzie 3 kopii. Pozostałe kopie znajdują się w prywatnej kolekcji Aboscha oraz w muzeum w Serbii.

Kevin Abosch jest znany przede wszystkim z fotograficznych portretów gwiazd i celebrytów- między innymi Johnny’ego Depp’a, Yoko Ono czy Dustina Hoffman’a. Zazwyczaj wykonane przez niego zdjęcia osiągają ceny rzędu 200 tysięcy funtów, a więc „portret” ziemniaka okazał się najbardziej dochodowy.

To, co się dzieje na współczesnym rynku sztuki jest – w dużym skrócie- po prostu przerażające. Dziwne mechanizmy napędzają popularność mało wartościowych prac, nazywanych „dziełami sztuki”. Jeśli tego typu „wybryki” nie są praniem brudnych pieniędzy, to już nie wiem, co jest… A jakie jest Wasze zdanie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s