Muzyka/Teatr i opera/Wydarzenia

Wznowienie Sceny Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej

MARIONETKI 04Warszawska Opera Kameralna postawiła przed sobą ciekawe wyzwanie, jakim jest wznowienie Sceny Marionetek.

Już 26 lutego w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbędzie się premiera spektaklu „La serva padrona” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Tę barokową operę buffa widzowie będą mogli obejrzeć w niezwykłej inscenizacji na specjalnie wybudowanej dla tego celu scenie. Blisko metrowe marionetki zawieszone na trzymetrowych niciach będą poruszane przez artystów-lalkarzy, podczas gdy głosów użyczać będą im soliści Warszawskiej Opery Kameralnej- Marta Boberska i Sławomir Jurczak. Temu unikatowemu wydarzeniu towarzyszyć będzie Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego.

Tradycja operowego teatru marionetek sięga XVIII wieku. „W Europie jest obecnie zaledwie kilka takich ośrodków. Obok Mediolanu, Pragi i Salzburga, Warszawa jako pierwsza w Polsce wraca do tradycji opery lalkowej” – mówi reżyser Lesław Piecka, specjalista w dziedzinie animacji i konstrukcji lalki niciowej.

„La serva padrona” („Służąca panią”) została oryginalnie napisana jako intermezzo opery seria Pergolesiego („Il prigioner superbo”/„Dumny więzień”). Chociaż „(…) więzień” nie odniósł większego sukcesu, to intermezzo cieszyło się popularnością wśród publiczności, w związku z czym – po dopisaniu nowego finału- zdecydowano się na wystawianie go osobno. Uważa się, że „La serva padrona” jest operą będącą swojego rodzaju „mostem” pomiędzy Barokiem a Klasycyzmem. Historia ukazana w libretcie opery opowiada o starzejącym się panu i jego aroganckiej służącej. Pan- Uberto- mający dość porządków panujących w jego domu, postanawia znaleźć sobie żonę, która pomoże mu wprowadzić nowe zasady.

Zapowiada się niezwykłe i z pewnością warte uwagi wydarzenie!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s