Malarstwo

Gryzonie i króliki w sztuce

Dzisiejszy temat okazał się być dużo trudniejszy do przygotowania i omówienia, niż by się tego można było spodziewać. Nie dość, że właściwie cały Internet milczy na temat gryzoni w sztuce, to w dodatku nawet w albumach malarskich trudno dopatrzeć się tych niewielkich stworzonek.

Postanowiłam przedstawić chronologicznie prace i sylwetki artystów, w których dziełach możemy zauważyć myszy, czy wiewiórki. Ze względu na to, że takich prac jest niewiele, postanowiłam je uzupełnić o te, przedstawiające króliki. Należy jednak pamiętać, że króliki gryzoniami NIE SĄ.

Pierwszą pracą, która przedstawia zarówno mysz, jak i królika jest Ogród Ziemskich Rozkoszy- tryptyk Hieronima Boscha, którego stworzenie zajęło mu aż 10 lat (1480-1490). Uważa się, ze ten niderlandzki malarz był inspiracją dla XX-wiecznych surrealistów. To monumentalne dzieło (2,2 m x 3,89 m) przedstawia Raj, upadek ludzkości i Piekło. Według słownika symboli Władysława Kopalińskigo mysz symbolizuje m.in dzień i noc, tajemniczość, zagrażające zło, podstęp, chciwość, plagę, wojnę, śmierć, plagę.

mousebosch 797px-Bosch,_Hieronymus_-_The_Garden_of_Earthly_Delights,_right_panel_-_Detail-_Rabbit

Hans Holbein to niemiecki malarz żyjący na przełomie XV i XVI wieku. Znany jest przede wszystkim z malarstwa portretowego. Dość ciekawy jest jego obraz „Kobieta z wiewiórką i szpakiem”, namalowany w Anglii koło 1528 roku. Podobno niegdyś wiewiórki były popularnymi zwierzątkami domowymi, jednak dotyczy to przede wszystkim XIV wieku. Przypuszcza się, że na obrazie przedstawiona jest Anne Lovell, której rodzina posługiwała się herbem przedstawiającym właśnie wiewiórkę i szpaka, stąd kobieta została ukazana w towarzystwie tych zwierząt.

lady-with-a-squirrel-and-a-starling-hans-holbein-the-younger-1528

John Millais, o którym wspomniałam w związku z tematem „reklama a sztuka„, był wybitnym brytyjskim malarzem, żyjącym i tworzącym w XIX wieku. Swoją przygodę ze sztuką zaczął w wieku zaledwie czterech lat, a już w wieku lat jedenastu podjął studia w Royal Academy. Jego praca Cinderella (Kopciuszek) przedstawia młodą dziewczynę, pod której stopami biegają myszy i była ilustracją do wszystkim dobrze znanej bajki:

1870_Millais, Cinderella 1870s

Richard Buckner to kolejny portrecista. Pochodził z Wielkiej Brytanii, gdzie żył i tworzył w XIX wieku. Często malował dzieci w towarzystwie domowych królików.

richard buckner

Na koniec prace dwóch niemieckich malarzy, tworzących na przełomie XIX i XX wieku: Felix Schlesinger (1833-1910) i Hermann Kaulbach (1846- 1909). Są przedstawicielami malarstwa rodzajowego, a ogromna ilość ich prac pokazuje dzieci z królikami.

Prace F. Schlesingera:

Schlesinger_Felix_Futterung_der_Kaninchnen_Oil_on_Canvas-large Schlesinger_Felix_Futterung_Der_Kaninchen_Oil_on_Panel-large 35028-The_Pet_Rabbit Schlesinger_Felix_Children_Playing_With_Rabbits_Oil_on_Board-large

two_children_playing_with_rabbits-large

Prace H. Kaulbacha:

kaulbach

Na zakończenie postanowiłam pokazać pracę bliższego naszym czasom artysty- M.C. Eschera. Także on, o czym już pisałam, lubił w swoich pracach pokazywać zwierzęta. Mimo, że były to przede wszystkim ptaki i ryby, udało mi się dotrzeć do pracy ukazującej… wiewiórki! Jest to praca z serii „regularny podział płaszczyzny” i odznacza się typowym dla Eschera całkowitym zapełnieniem kartki grafiką:

DONT-STEAL-BANDWIDTH-1936-squirrels

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s