Inspiracje/Malarstwo

Reklama a sztuka

W dzisiejszym świecie nie ma ucieczki od reklamy. Jesteśmy nią atakowani z każdej strony- z ekranów telewizorów, z gazet, z billboardów. Czasem zdarza się, że kampanie reklamowe są pomysłowe i zapadają w pamięć, jednakże większość reklam wciąż pozostawia wiele do życzenia. Postanowiłam zaprezentować prace znanych artystów, którzy nie bali się obcować z komercją. Ich prace sprawiają, iż z pozoru zwykła reklama ciastek czy czekolady staje się dziełem sztuki.

mydlo

Debata o granicy pomiędzy sztuką a reklamą zaczęła się już w XIX wieku za sprawą J.E. Millais, angielskiego malarza i ilustratora. Obraz Millais zatytułowany „A Child’s World” („Świat dziecka”) po raz pierwszy zaprezentowano w Grosvenor Gallery w Londynie. Później jego reprodukcje znalazły się w gazetach. To wtedy zauważył je Thomas Barratt, dyrektor A&F Pears. Andrew Pears był twórcą mydła, które było sprzedawane już od 1789 roku, jednak to dzięki sprawnemu zarządzaniu firmą przez Barratta, prawie wiek później, firma stała się znana. Barrett kupił oryginał obrazu za nieco ponad 2 tysiące funtów, a wraz z nim prawo do jego nieograniczonego kopiowania. Millais, mimo początkowych oporów, zgodził się na użycie swojej pracy w reklamie, a tytuł obrazu zmieniono na „Bubbles”  („Bańki”). Rozpętała się burza: oskarżano Millais’a, że się „sprzedał”, bo wykorzystał swój wielki talent do sprzedaży mydła.

alfons_mucha_-_biscuits

Prawdopodobnie najbardziej znanym twórcą reklam czy też plakatów reklamowych jest Alfons Mucha. Ten secesyjny artysta dużą część swojej kariery poświęcił właśnie na malowanie plakatów reklamowych na zamówienie. Pracę w zawodzie zaczynał wprawdzie od przygotowywania dekoracji teatralnych, ale jakiś czas później został poproszony o wykonanie plakatu  teatralnego, który przyniósł mu sukces i sławę. Od tego czasu Mucha projektował na zamówienie plakaty, reklamy, kalendarze, a nawet restauracyjne karty dań.

czekolada mucha

howar

Haddon Sundblom, to raczej mało znane nazwisko. Jednak jego prace zna chyba każdy z nas. Jest on bowiem autorem popularnego wizerunku Świętego Mikołaja, który pojawiał się w reklamach coca-coli. Za modela posłużył Sundblomowi emerytowany sprzedawca. Tego Amerykanina uważa się za twórcę współczesnego wizerunku Świętego Mikołaja

sundblom_coke_lhj_dec50 sundcoca-cola-christmas-santa

Norman Rockwell to kolejny Amerykanin, którego prace reklamowe stały się popularne na całym świecie. On także reklamował coca- colę. Jego najbardziej znana ilustracja, to „Out Fishin” („Na ryby”) z 1935 r. przedstawiająca chłopca, który przypomina Tomka Sawyera, siedzącego na pieńku w towarzystwie psa i butelki i Coca-Coli. Tworzył także prace, które posłużyły do reklam innych znanych firm – m.in. płatków Kellogg.

Norman Rockwell kellogNorman Rockwell J. C. Leyendeckercoffee

1921-Norman-Rockwell-Crush-advertisement-Orange-Crush-An-Orange-Crush-350-Digimarc

J.C. Leyendecker  to amerykański ilustrator, który tworzył w początkach XX wieku. Zajmował się przede wszystkim reklamami ubrań dla mężczyzn. Związany był z czasopismem The Saturday Evening Post, dla którego stworzył 322 okładki. Jest najbardziej znany ze stworzenia postaci „The Arrow Collar Man”. Tak nazywano męskich modeli, pozujących artyście do reklam ubrań firmy Cluett Peabody & Company.

arrowmanJ. C. Leyendecker2

Leyendecker5

J. C. Leyendeckershirts

Także bardziej znani artyści wykorzystali swój talent aby uświetnić kampanie reklamowe pewnych produktów. Należą do nich chociażby Salvador Dali czy Andy Warhol. Pewnie nie wszyscy z Was wiedzą, ale prawdopodobnie większość z Was chociaż raz w życiu wyrzuciła do kosza na śmieci reprodukcję pracy Dalego.

chupa chups dali

Natomiast Andy Warhol zajął się produktami ‘dla dorosłych’. Jego prace służyły w kampanii reklamowej wódki Absolut oraz perfum Chanel no 5:

absolut_warhol-26e9155

chanelwarhol

Reklamy

3 komentarze do “Reklama a sztuka

  1. Pingback: Gryzonie i króliki w sztuce | Sztuka Długa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s